o projekcie

wąwóz cmentarny

Kazimierski cmentarz jest rozdzielony głębokim wąwozem, w którym od dziesięcioleci poprowadzony jest szlak pieszy PTTK (zielony). Wąwóz w planie przestrzennym jest oznaczony jako ścieżka piesza.

Od lat wąwóz cmentarny jest miejscem rajdów samochodowych, których organizatorzy publicznie szczycą się jazdą terenową (’off-road’) po „najpiękniejszych, dzikich wąwozach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.”

Miejsce tych rajdów, dosłownie kilka metrów od najbliższych grobów, wydaje nam się wysoce niestosowne.

spacerowicze i kierowcy w wąwozie cmentarnym

Chcielibyśmy, żeby wąwóz cmentarny był wolny od hałasu i spalin. Wyobrażamy sobie w tym miejscu godziwie utrzymaną ścieżkę pieszą.
Nie wierzymy w skuteczność zakazów wjazdu (zakaz, nieegzekwowany, stoi już w Plebance). Trudno zresztą mówić o zakazie tam, gdzie formalnie nie ma żadnej drogi.

Proponujemy zagrodzić wjazd do wąwozu od góry. Najlepszy wydaje się głaz narzutowy, umieszczony tak, żeby nie był widoczny z mostu i nie naruszał widoku w osi wąwozu. Oczywiście chcemy pozostawienia dość miejsca obok głazu na – choćby – wózek dziecięcy. Ale nie na Land-Rover.

Dopuszczamy inne rozwiązania techniczne. Chcemy sposobu najmniej ingerującego w krajobraz.


link do mapy w miejskim systemie informacji przestrzennej, z możliwością wyświetlenia granic działek i planu zagospodarowania:
https://kazimierzdolny.e-mapa.net?userview=284
(planowana blokada na lewo od zabarwionego na niebiesko śmietnika cmentarnego)

tekst

formalności

pobierz pełen projekt w formie, w jakiej został złożony w urzędzie miasta: PDF
projekt składał Aleksander Adamski

koszt

koszt realizacji projektu to 2 300 zł.
(dwa tysiące trzysta złotych)

estetyka

zadbamy, żeby wąwóz był zamknięty w sposób dyskretny, najmniej ingerujący w przestrzeń: bez zaburzania widoku w osi wąwozu